Žemės ūkyje susiklosčiusi ekonominė situacija verčia labai tikslai įvertinti ir apsispręsti, kiek investuoti į auginamų kultūrų hektarą, kiek ir kokių trąšų berti, kokius augalų apsaugos produktus naudoti. Bene didžiausią išlaidų dalį auginamos produkcijos savikainoje sudaro trąšos. Todėl modernaus ūkininkavimo tikslas - gauti optimalius derlius (nebūtinai didžiausius) su reikiamu azoto trąšų kieliu. Mokslininkai nustatė, kad azoto įsisavinimo efektyvumas iš visų žemynų Europoje yra pats didžiausias - apie 60%. Tai reiškia, kad net ir tręšiant optimaliomis azoto normomis apie 40% azoto yra augalų nepanaudojamas - išsiplauna į gruntinius vandenis juos užteršdamas nitratais ir nitritais. Yra paskaičiuota, kad vien Europoje azoto išsiplauna apie 6.5 – 8 mln tonų per metus. Kita dalis azoto išgaruoja į atmosferą, sukeldamas šiltnamio dujų efektą (azoto oksidas yra apytiksliai 300 kartų žalingesnis už CO2 dujas). Viena vertus tai didelė žala gamtai, tačiau kita vertus – tai dideli piniginiai praradimai, kuriuos ūkininkai išleidžia pirkdami azotines trąšas ir negaudami iš to jokios grąžos.
Įmonė Corteva Agrisciences stengiasi visuomet prisitaikyti prie ūkininkų poreikių. Jau nuo šio pavasario Lietuvos rinkoje atsiranda produktas Instinct.
Instinct – tai azoto stabilizatorius, kurio veiklioji medžiaga yra Nitrapyrinas. Nitrapyrinas neturi jokio poveikio nei augalams, nei aplinkai, išskyrus tai, kad slopina Nirtosomonas bakterijų, gyvenančių dirvoje, veikimą. Nitrifikacija – tai biologinis procesas, kurio metu amoniakas (NH4+) Nitrosomonas bakterijų pagalba oksiduojasi iki nitritų (NO2-), o pastarieji oksiduojasi iki nitratų (NO3-). Panaudojus Instinct slopinamas Nitrosomonas bakterijų veikimas, todėl jos tampa neaktyvios. Dėl šios priežasties azotas dirvoje išlieka nepakitęs amoniako pavidalu (NH4+). Tokiu būdu išvengiamas azoto praradimas dėl iššiplovimo ir denitrifikacijos proceso, tačiau lieka lengvai prieinamas augalams. Stabili azoto forma susijungia su dirva, augalai lengvai gali jį pasisavinti augimui ir vystymuisi, o azoto išsiplovimas ir išgaravimas sumažinamas iki minimumo.
Atlikus daugybę bandymų buvo įrodyta, kad Instinct padeda įgyvendinti aplinkai naudingas ūkininkavimo praktikas keliais būdais. Veiklioji medžiaga 16% sumažina nitratų išsiplovimą, bei 51% sumažina azoto oksido dujų išsiskyrimą, o derlius padidėja vidutiniškai 7%. Be to, augalas viso sezono metu pastovai aprūpinamas tolygiu azoto kiekiu, todėl būna sveikesnis, sukaupia daugiau krakmolo ir baltymų.
Priklausomai nuo oro sąlygų produkto veikimo laikas gali trukti nuo 6–8 savaičių. Tai ypač aktualu auginant kukurūzus. Kukurūzai neįsisavina didelio kiekio azoto iki birželio/liepos mėn. Kukurūzuose geresni derliaus rezultatai buvo gauti ten, kur buvo panaudotas Instinct, nei tuose bandymuose, kuriuose buvo tręšiama azotu papildomai.
Kaip naudoti Instinct:
Spauskite čia.