2.8.2022

Užsitikrinkite gerą žieminių rapsų pasėlių būklę naudodami herbicidus rudenį

Something went wrong. Please try again later...

Artinasi žieminių rapsų sėja, o su ja kyla klausimas, kaip sudaryti geriausias sąlygas pasėliams sėkmingai sudygti ir toliau vystytis rudenį. Didžiausias pasėlių priešas – piktžolės, todėl pasak „Corteva Agriscience“ klientų konsultanto ir technologijų bei priežiūros specialisto Šiaurės ir Baltijos šalyse Bertramo Larseno (Bertram Larsen) piktžoles išnaikinti lengviau, kai jos mažos.

 

Atsižvelgiant į Baltijos šalims būdingas klimato sąlygas rudenį, auginimo sezonas gali būti gana ilgas, todėl jei piktžolės pradės augti anksti rudenį, jos turės daug laiko vystytis, stelbs pasėlį bei konkuruos dėl maisto medžiagų, o pavasarį jas bus sunku sunaikinti. Rekomenduojama herbicidus visada pradėti naudoti kuo anksčiau, piktžolėms esant skilčialapių tarpsnyje. „Corteva“ portfelio pagrindinis sprendimas šiai problemai rudenį – „Belkar™“ ir „Metazamix™“ mišinys. Jei rudenį tinkamu laiku kuo greičiau išvažiuosite į laukus, tikrai suteiksite žieminių rapsų pasėliams geriausias galimybes vystytis. Jei lauksite per ilgai, rizikuojate, kad dėl nepalankių oro sąlygų nebegalėsite įvažiuoti į laukus ir atlikti purškimo. Apdorojus pasėlius herbicidais rudenį, paprastai laukai pavasarį atrodo švarūs. Susiklosčius nepalankioms sąlygoms purškimui rudenį,  t.y. dėl drėgmės trūkumo, užmirkimo, vėlyvos sėjos, ,,pabėgusių“ piktžolių ar kt. Corteva Agriscience rekomenduoja sprendimą pavasariui – herbicidą „Korvetto™“.

 

Pagrindinės žieminių rapsų pasėlių piktžolės – bekvapiai šunramuniai (lot. Tripleurospermum inodorum), aguonos birulės (lot. Papaver rhoeas) ir rugiagėlės (lot. Centaurea cyanus). Taip pat svarbu rudenį iš anksto pradėti kovoti su daržinėmis žliūgėmis (lot. Stellaria media) ir kibiaisiais lipikais (lot. Galium aparine), nes iki pavasario jų gali priaugti labai daug ir smarkiai konkuruoti su pasėliais. Nesukontroliavus piktžolių rudenį, pavasarį jos gali būti per didelės, tam, kad jas sunaikinti. Atsižvelgiant į herbicidų efektyvumą ir piktžolių spektrą pasėlyje, rekomenduojame piktžoles naikinti rudenį.  Siekiant geriausių  rezultatų, svarbu turėti omenyje, kad būna metų, kai pavasarį sudėtinga atlikti purškimą dėl netinkamų sąlygų.

  • Renkantis rudeninį herbicidą ūkininkai turėtų rinktis tokį, kuris spręstų jų problemą. Tam ūkininkai privalo reguliariai tikrinti savo laukus, kad žinotų, kurios piktžolės yra vyraujančios jų pasėliuose.
  • Herbicidas turi būti parenkamas atsižvelgiant į tai,  koks žemės dirbimas ir koks sėjos būdas yra taikomas. „Belkar™“ ir „Metazamix™“ mišinys yra tinkamas tiek tradicinės, tiek tiesioginės sėjos pasėliuose.
  • Žemdirbiai turi žinoti kitas herbicido savybes – vienus galima naudoti tik esant konkrečiai temperatūrai, kitiems reikalinga drėgna dirva. Rekomenduojama rinktis produktą, kuris yra lankstus klimato požiūriu, nes niekada negali nuspėti, kas atsitiks.

Atsparių plačialapių piktžolių problemai spręsti „Corteva Agriscience“ siūlo naujausiąją veikliąją medžiagą „Arylex“. Ji veiksmingai naikina daugelį piktžolių, kurios yra arba gali tapti atsparios kitiems herbicidų veikimo būdams, pavyzdžiui, ALS inhibitoriams. „Arylex“– viena priemonių, kurias galima naudoti norint išvengti daržinių žliūgių (lot. Stellaria media) atsparumo, ji taip pat gerai veikia kovojant su kibiaisiais lipikais (lot. Galium aparine), aguonomis birulėmis (lot. Papaver rhoeas), baltosiomis balandomis (lot. Chenopodium album), raudonžiedėmis notrelėmis (lot. Lamium purpureum) ir vaistinėmis žvirbliarūtėmis (lot. Fumaria officinalis). Kai kurios šių rūšių kitose Šiaurės ir Baltijos regiono šalyse jau yra įgavusios atsparumą ALS inhibitoriams.

 

Tiek „Belkar™“, tiek „Korvetto™“ savo sudėtyje turi  „Arylex“, todėl purškiant šiuos herbicidus jūs sprendžiate atsiradusių atsparių minėtų piktžolių problemą arba užkertate kelią tolimesniam problemų atsiradimui.

 

Svarbu, kad per sezoną kartu su gerosiomis agronominėmis praktikomis būtų pasirenkami tinkami produktai pagal esamą problematiką ir naudojami registruotomis normomis, priešingu atveju ilgainiui neišvengiamai išsivystys augalų atsparumas. Taip pat reikia pabrėžti, kad vien herbicidų kaitaliojimas nėra vienintelė priemonė, kuri turėtų būti naudojama, siekiant užkirsti kelią atsparumui. Būtina taikyti ir kitas geros ūkininkavimo praktikos priemones.